Çeviri

“Ahlaki Çöküntü Sahte Bir Sorundur”

Zamane çocukları. Bütün iyi adamlar nereye gitti ? Kapıları asla kilitlemezdik! Yıllardır, Adam M. Mastroianni, insan ahlakının azaldığına dair beyanlara öfkeleniyor.

2021’de Harvard’da psikoloji doktora derecesini kazanan Mastroianni, “Facebook’taki ilk durumlarımdan biri şuydu: İnsanlar tarih hakkında gerçek bilgileri olmadan kapsamlı iddialarda bulunduklarında çok sinirleniyorum” dedi. “Bugünün bir şekilde geçmişten farklı olduğu hissine sahip olan insanlara çok kızgındım.” Diye ekledi.

Şu anda Columbia Business School’da doktora sonrası araştırma görevlisi olan Mastroianni, Bu ay Nature’da yayınlanan bir makalede , bu hayal kırıklığını bir azarlamaya dönüştürüyor. Deneysel psikolog, dürüstlük ve nezaketin istikrarlı olduğuna hatta belki de son yıllarda arttığına dair kanıt sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda ahlaki gerileme yanılsamasının neden devam ettiğini açıklamak için iki köklü kavramı bir araya getiriyor.

Birincisi, Mastroianni’nin “eski güzel günler” nostaljisinin yaygınlığını kanıtlaması gerekiyordu. Harvard’ın Edgar Pierce Psikoloji Profesörü Daniel T. Gilbert ile dünya çapındaki insanlara geçmiş ve şimdiki ahlaki algısı hakkında sorular soran anketler için veritabanlarını araştırmak üzere ortaklık kurdu . Geçmişi 1949’a kadar uzanan yüzlerce anket belirlendi. Örneğin, 1987’de Gallup şu soruyu sormuş: “10 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında, insanlar bugün daha mı dürüst, daha mı az dürüst, yoksa hemen hemen aynı mı?”

Araştırmacılar ayrıca, araştırmalarına daha kesin bir şekilde uyarlanmış sorularla kendi anketlerini çevrimiçi olarak gerçekleştirdiler. Bu yaklaşım da benzer bulgular verdi. Substack’ta ” Deneysel Tarih ” haber bülteninin de yazarı olan Mastroianni, “İnsanlar her şeyin daha da kötüye gittiğini söylüyor – ahlaki gerileme tüm yaşamları boyunca devam ediyordu ve bugün de devam ediyor” diye özetledi.

İlginç bir şekilde, bu algılar demografik hatlar boyunca çok az değişiklik gösteriyordu. Mastroianni, “İnsanlara tüm yaşamları boyunca gerileme hakkında soru sorarsanız, yaşlı insanlar daha fazla rapor veriyor, ancak daha uzun süredir yaşıyorlar” dedi. “Yaşlı ve genç insanlar aynı düşüş oranını algılıyor.” Araştırmanın ikinci aşamasında, araştırmacılar herkesin herkes hakkında haklı olup olmadığını sordu. Sosyal yanlısı davranış gerçekten düşüyor mu? Bariz bir yanıt, çalışmaları son 2000 yılda savaş, soykırım, çocuk istismarı ve diğer şiddet biçimlerinin giderek azaldığını gösteren Johnstone Ailesi Psikoloji Profesörü Steven Pinker’den geliyor. Mastroianni, “Ancak, insanların ahlakın düştüğünü söylediklerinde kastettiklerinin bu olmadığını gördük” dedi. “Gerçekten kastettikleri saygı ve nezaket gibi şeyler.”

Araştırmacılar yine anketlere yöneldiler. 1965 ile 2020 yılları arasında uygulanan ve insanlara ahlaki davranışları soran 100’den fazla kişi buldular. Bir anket mevcut gönüllülük oranlarını ölçtü; bir diğeri, yanıtlayanın geçen ay bir yabancıya yardım edip etmediğini sordu. Mastroianni, “Bu öğelerin hiçbirinde zaman içinde anlamlı bir değişiklik olmadığını bulduk” dedi.

Ayrıca , 1961 ile 2017 yılları arasında gerçekleştirilen ve özellikle işbirliği düzeylerini ölçen 511 laboratuvar deneyinin 2022 meta-analizi de alıntılanmıştır . Analistler, son birkaç on yılda işbirliğinin düştüğünü bulmayı tamamen bekliyorlardı. “Tam tersini buldular!” dedi Mastroianni. “İşbirliği oranları yüzde 10 arttı.”

“Hem önyargılı dikkat hem de önyargılı hafıza kültürler arası gözlemlendi, bu nedenle tüm dünyada ahlaki düşüş algısını bulmanız da mantıklı.”

Ahlaki düşüşün bir yanılsama olduğunu keşfeden araştırmacılar, makalelerini iki psikolojik eğilime dayalı bir açıklamayla kapattılar. Önyargılı maruz kalma olarak bilinen ilki, olumsuz bilgilerin orantısız bir şekilde insanların dikkatini nasıl çektiği ve başkalarına yayılmasının daha muhtemel olduğu ile ilgilidir. Mastroianni, “Her gün dünyaya bakıyorsunuz ve insanların birbirine kötü davrandığını görüyorsunuz” dedi. Diğer fenomen, önyargılı hafıza, hatıraların zaman içinde kaybolma şekliyle ilgilidir. Mastroianni, “Balo için reddedildiğini söyle,” dedi. O zamanlar muhtemelen oldukça korkunç bir deneyimdi, ama geriye dönüp baktığımda, belki de komik. Harika bir balo geçirdiyseniz, bu hatıra muhtemelen hala oldukça iyidir. Hem kötü hem de iyi kaybolur, ancak kötü daha hızlı kaybolur.

Mastroianni, her iki fenomenin aynı anda ortaya çıkması durumunda, bir kişinin işlerin daha da kötüye gittiği izlenimini bırakabileceğini fark etti. Yakın tarihli bir Substack gönderisinde , “Biz bu mekanizmaya BEAM (Önyargılı Pozlama ve Hafıza) adını veriyoruz ve bu bizim daha şaşırtıcı sonuçlarımızdan bazılarına uyuyor,” diye yazmıştı . “BEAM, hem yaşlı hem de genç insanların ahlaki düşüşü algılaması gerektiğini öngörüyor ve algılıyorlar. İnsanların daha uzun aralıklarla daha fazla düşüş algılaması gerektiğini öngörüyor ve algılıyorlar. Hem önyargılı dikkat hem de önyargılı hafıza kültürler arası gözlemlendi, bu nedenle tüm dünyada ahlaki düşüş algısını bulmanız da mantıklı.”

Mastroianni bunu görmeye geldiğinde, sonuç sadece sıkıntıdan daha kötü. Aynı zamanda tezi olan araştırma projesi, geçmişi romantikleştirmenin siyasi tehlikesinin altını çiziyor. “Hevesli despotlar, gerici nostaljiyi besleyebilirler ve besliyorlar ve yurttaşlar, değerli kaynakları bunun için israf etmeye hazır görünüyor.” Yeni makale, Amerikalıların yüzde 76’sının “ülkenin ahlaki çöküşünü ele almanın” hükümet politikası ve harcamaları için yüksek bir öncelik olması gerektiği konusunda hemfikir olduğu 2015 Pew Araştırma Merkezi anketinden alıntı yapıyor. Mastroianni sözlerini “Bugün toplumun karşı karşıya olduğu birçok gerçek sorun var” diyerek tamamladı. “Neyse ki, ahlaki çöküntü sahte bir sorun ve bunun için herhangi bir kaynak harcamamıza gerek yok.”

Kaynak: https://news.harvard.edu/gazette/story/2023/06/moral-breakdown-is-a-fake-problem/

Zuhal Yılmaz

Zuhal Yılmaz

Küresel Siyaset Merkezi'nde çevirmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir