Çeviri

France 24: Serrac, Ekim ayı sonundan önce istifa edeceğini açıkladı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlığı Konseyi başkanı Fayiz es-Serrac, Libya içi görüşmeler neticesinde ortaya çıkacak yeni bir yöneticinin yolunu açmak adına Ekim ayı sonundan önce görevlerinden istifa etmek istediğine dair niyetini Çarşamba günü açıkladı. Çatışmalarla geçen beş yılın ardından Trablus hükümetinden ayrılmaya hazır olduğunu söyledi.
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti başkanı, 16 Eylül Çarşamba akşamı, Libya içi görüşmeler sonucu ortaya çıkabilecek yeni bir yöneticinin yolunu açabilmek adına Ekim ayı sonu gelmeden görevinden istifa etmek istediğini açıkladı. Amaç, 2011’de Muammer Kaddafi rejiminin düşmesinden bu yana Libya’nın yaşadığı krize siyasi bir çıkar yol bulmak.
Televizyonda yayınlanan kısa söylevinde ‘’ Hepinize tüm samimiyetimle duyururum ki en geç önümüzdeki Ekim ayı sonuna kadar görevimi bir sonraki yürütme gücüne devredeceğim ’’ demiştir.
2011’de Muammer Kaddafi’nin düşmesiyle Libya siyasi bir kaosa sürüklenmişti. Ülkede iktidar için çekişen iki otorite var: Trablus’ta bulunan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Mareşal Halife Hafter tarafından temsil edilen, ülkenin doğusu ile batısının bir kısmında hüküm süren güç.

Umut Verici İlerleme

Nisan 2019’da Mareşal Hafter başkente karşı bir saldırı başlattı ancak 14 ay süren kanlı çatışmaların ardından birlikleri; Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’nın desteklerine rağmen, askeri olarak Türkiye’nin yardım ettiği Libya ordusu karşısında büyük bir yenilgiye uğradı.
O tarihten itibaren Libyalı rakipler diyalog yoluna geri döndüler ve buna paralel olarak çeşitli görüşmeler; 7 – 9 Eylül arasında İsviçre’nin Montrö kentinde ve 6 – 10 Eylül arasında Fas’ın Bouznika kentinde, diyalogları yeniden başlatabilmek ve Libya krizine siyasi bir çözüm bulabilmek adına, düzenlendi
Yeni bir yürütme gücü kurmaktan sorumlu hükümetin ‘’yeni bir başkanlık hükümeti ve barışçıl yöntemlerle görevini yerine getirecek bir devlet başkanı seçmesi ‘’ gerektiğinin altını çizen Fayiz es-Serrac, Montrö ve Bouznika’da gerçekleştirilen görüşmelerin ‘’ön ve ümit verici’’ tavsiyelerini memnuniyetle karşıladığını ve bunun ‘’kurumları yeniden birleştirmek ve seçimlere hazırlanmak ‘’ için yeni bir aşama olduğunu duyurdu.

Aşılması Güç Zorluklar

2015 yılı sonunda Fas, Skhirat’ta Birleşmiş Milletler himayesinde imzalanan siyasi bir anlaşma ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin başına getirilen Fayiz es-Serrac, ancak Mart 2016’da birçok milisin hüküm sürdüğü başkent Trablus’a yerleşebildi.
Söylevinde, “aşırı kutuplaşmış” siyasi ve sosyal iklimde, farklı partiler arasında “olabildiğince fazla fikir birliği” sağlamaya çalıştığını, ancak zorlukların aşılamaz olduğunu belirtti. Hükümet başkanı, bugün bile “bazı partiler, hedeflerine hizmet edecek askeri bir çözüm üzerinde iddialarda bulunmaya devam ediyorlar” diyerek üzüntü duyduğunu paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir