Çeviri

Le Figaro: Azerbaycan Savaşmaya Devam Edecek !

Ermeniler Karabağ’dan tamamen geri çekilene kadar Azerbaycan savaşmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: “Yalnızca bir şartımız var, kayıtsız şartsız ve gecikmeden Ermeni silahlı güçlerin topraklarımızdan çekilmesi.” Azerbaycan cumhurbaşkanı 30 Eylül Çarşamba günü, 4 gündür kanlı bir çatışmaya sahne olan; Erivan tarafından desteklenen ayrılıkçı bölge Dağlık Karabağ’da, Ermeni güçleri geri çekilene kadar askeri operasyonlara devam edileceğine dair and içti.
Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, hastanedeki yaralı askerleri ziyareti sonrası yaptığı açıklamada ” Yalnızca bir şartımız var, kesin ve gecikmeden Ermeni silahlı güçlerin topraklarımızdan çekilmesi. Eğer Ermeni hükümeti bu şartımızı kabul ederse, çatışmalar duracak ve kan akmayacak.” dedi. Televizyonda yayınlanan görüntülerde, ” Topraksal bütünlüğümüzü yeniden sağlamak istiyoruz, bunu yapıyoruz ve yapacağız” şeklinde cümlesi de yer aldı.
Daha önce Azerbaycan diplomasisi, Bakü’nün savaşmaya kararlı olduğuna dair bilgilendirmeyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde oluşturulan Minsk Grubu’yla (Rusya, ABD, Fransa) yapmıştı.
Azerbaycan temsilciliği, “Ermeni birliklerinin Azerbaycan topraklarından ayrıldığını açıkça görmediğimiz sürece, meşru askeri operasyonumuza devam edeceğiz” şeklinde açıklamasını Avrupa Güvemlik ve İşbirliği Teşkilatı’na bildirdi.
Azerbaycan tarafı, kayıtsız şartsız geri çekilmenin “şimdiki Ermeni neslinin, büyük bir can kaybı yaşanmasından kaçınmasının tek yolu” olduğunu düşünüyor.

Kaynak: Le Figaro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir